EASTSLOVAK FOLKLORE ASSOCIATION;

OSTSLOWAKISCHE GEMEINSCHAFT FÜR FOLKLORE

 

 

Východoslovenské folklórne združenie

           

Priekopa 15

 

060 01 KEŽMAROK

 

tel.: 0918 433 355,  0905 398 092, 052/77 22 466

vsfzpp@azet.sk

 

 

IČO: 00594504

DIČ: 2021157259

VÚB, a.s  -  č. účtu: 14831542/0200

 

 IBAN: SK86 0200 0000 0000 1483 1542
FUS-logo.jpg

Východoslovenské folklórne združenie je jedným z členov Folklórnej únie na Slovensku, ktorej  úlohou je  uchovávať, ochraňovať a rozvíjať duchovné a materiálne prejavy tradičnej a ľudovej kultúry Slovenska na podujatiach doma a v zahraničí. Zároveň chce chrániť záujmy detí, mládeže i dospelých pri tejto činnosti spojenou s deklaráciou UNESCO a IOV.  
132789487_3427347627489589_3610892297880124261_n.jpg
Milí priatelia a naši členovia, 

rok 2020 priniesol nové problémy i technológie s ktorými sme sa museli popasovať. Napriek nepriazni sme tu pre vás a v roku 2021 chceme s vami zdieľať tie najkrajšie chvíle, ktoré v živote prežívate, nezabúdajúc na tradície našich predkov. Aktivity, ktoré máme pre vás pripravené, vás  budeme o nich postupne informovať. Veríme, že ich bude čo najviac.


Rada VsFZ

 
Pozdrav

Pozdrav

Krásny pozdrav k sviatkom jari od Jackovcov
Milí priatelia !
     Súčasná situácia nedovolí pracovať na propagácii a rozvoji folklórneho hnutia na Slovensku i vo svete. Pandémia Covit 19 ukázala, aká je zrnaniteľnosť ľudí v oblasti kultúry. Už takmer rok sme bez živej kultúry, bez nácvikov, vystúpení i príprav rôznych programov či výskumov. Máme veľké obavy ako dlho to bude trvať a či sa vôbec dostaneme aspoň do "starých kolají" činnosti tradičnej kultúry a našich folklórnych klolektívov. Je zaujímavé, že profesionálne telesá môžu za určitých bezpečnostných podmienok pracovať, skúšať, nacvičovať, ale je problém sa  "predať", ukázať divákom čo sa nacvičilo, naskúšalo. Veríme, že onedlho budú aj naše súbory vytvárať a propagovať tradičné umenie svojich predkov, ponúkať ho širokej verejnosti. Dúfame, že sa staneme súčasťou života verejnosti. 
     Východoslovesnké folklórne združenie muselo odložiť svoje schválené projekty: Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Krojované bábiky a Festival dedinskej kultúry Veniec krásy vekmi uvitý na tento rok. Na zákalde dohody a schválenie FPU sa tieto projekty preložili na prvý polrok 2021. Máme však obavu či napĺnime klauzulu dodatku zmluvy s FPU, zrealizovať tieto projekty do konca júna 2021. Napriek tomu, že sa situácia kryštalizuje v jasnejšej podobe, môže nastať doba, že opatrenia sa uvolnia. Ale čo kolektívy? Bez prípravy asi ťažko zvládnu ukázať čo to zo svojho umenia. Je nutný určitý čas na nácvik a prípravu programov. Najväčšie obavy máme z toho, aby sa situácia nezvrtla tak, že tento trend nezachitíme a pre nedostatok času nebudeme schopní toto zabezpečiť. Dúfame, že tieto obavy a možnosti zváži i vedenie FPU a poskytne dostatok času na prípravu a realizáciu projektov. Z dôvodu preloženia minuloročných projektov sme tohto roku neposielali žiadosti na nové projekty, aby sme stihli zrealizovať staré preložené projekty. Na to sa veľmi tešíme.  Veríme v podporu zainteresovaných a ďakujeme za pochopenie.

Juraj Švedlár, predseda VSFZ     
 
 
FUS tlačovka RTVS 27052021.jpg
VsFZ_PF2020.jpg
MFDFSKB_PF20.jpg
Informátor VsFZ 63.jpg
V novom Informátore VsFZ 63 nájdete zaujímavé články, zhrnutie činnosti za rok 2019, bibliografiu folklóru v réžii VsFZ a iné. Tu si môžete pozrieť jeho výber Informátor VsFZ 63. Jeho súčasťou je aj terminovník podujatí na rok 2020. 
VsFZ2%.jpg
Oznam MFDFSKB20_Stránka_09 (2).jpg
Stretnutie FUS v Liptovskom Mikuláši inicioval predseda pán Štefan Zíma. Oboznámil prítomných o činnosti FUS za minulé obdobie a o možnostiach spolupráce s Maticou Slovesnka na úseku tradičnej kultúry.
Zo zasadnutia FUS v Liptovskom Mikuláši
Zo zasadnutia FUS v Liptovskom Mikuláši
Oznam MFDFSKB20_Stránka_06 (2).jpg
WEBZrušenie MFDFSKB20_2.jpg
WEBFOTOBaner MF DFS KB20 +2021.jpg
web Lišta GOOGLE 2%.JPG
PF19.jpg
Nové číslo Informátora 62 prináša zhrnutie celoročných aktivít VSFZ za rok 2018 a nájdete v ňom aj termíny významných folklórnych podujatí na následujúce obdobie.
https://vsfzpp.sk/menu/informator-vsfz

Milí priatelia !

Ponúkame možnosť darovania 2% dane Východoslovenskému folklórnemu združeniu, ktoré už vyše 25. rokov vyvíja svoju činnosť na podporu tradičnej kultúry a zameriava sa na udržiavanie a propagáciu vsl. folklóru. Budeme veľmi radi ak aj vy priložíte ruku k dielu.

 ĎAKUJEME !
WEBplagat_MFDFSKB_18a - podrobny.JPG
WEBplagat_MFDFSKB_18.JPG
WEBplagat_MFDFSKB_18a.JPG
Festival detských radostí -  Keď raz budem veľký
Festival detských radostí - Keď raz budem veľký
KFS Kolinovce 2018.jpg
35. Výročie súboru Pavička -pozvánka
35. Výročie súboru Pavička -pozvánka
Krojované bábiky 2018
Krojované bábiky 2018

Antológia folklóru 2018 

 

Východoslovenské folklórne združenie, Podtatranské osvetové stredisko a Mesto Svit 

organizujú 

17. novembra 2018 

v Dome kultúry vo Svite ďalší ročník Antológie folklóru , 

tentoraz s témou SVADBY za účasti folklórnych kolektívov nášho regiónu. 

Bližšie informácie poskytneme po ich spracovaní.

NA OSLAVU STOROČNICE

 

Okrem  storočnice republiky si s veľkou úctou pripomínajú folkloristi aj sté výročie narodenia jednej z najvýznamnejších osobností folklórneho hnutia na Slovensku, etnografky, choreografky, scenáristky,  režisérky, výskumníčky, publicistky, krojovej návrhárky, zaslúžilej umelkyne Melánie Nemcovej, považovanej za prvú dámu folklórnej scény v Československu. Keďže jej dátum je zhodný s dátumom vzniku republiky – 28. október 1918 -  sama o sebe hovorievala „ som stará ako republika“.  (Zomrela vo veku 87 rokov, 16. augusta 2006 v Bratislave)

viac

Vážení priatelia!

Východoslovenské folklóne združenie sa aj v tomto roku stalo prijimateľom 2% dane. Budeme veľmi radi, ak nás podporíte a tým aj ďalšie možnosti uchovávania tradičnej kultúry na Slovensku, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. 

 

Ďakujeme!

2% VSFZ.jpg

***

Milí folklóristi, je tu horúce číslo INFORMÁTORA 60. Tu nahliadnite do jeho obsahu: Informátor 60. Svojim členom ho zasielame zdarma. Staňte sa našim členom aj Vy a budete mať všetky informácie stále po ruke.


***
WebPlagát FDR 2017.jpg
WEBPlagát FDK 2017.JPG
VSFZ vian_pozdrav_2015.jpg
***

Milí členovia a naši priaznivci  !

Začiatok roka je už v plnom prúde a my pre Vás pripravujeme ďalšie číslo informátora, ktoré si môžete prečítať vo februári 2016.


****
N E Z A B U D N I
aj v roku 2016 môžeš pomôcť !
2 %
S Ú   V E Ľ K O U    P O D P O R O U
Ak nemôžeš  prispieť svojmu združeniu sám, poraď   svojej rodine,
popros svojich známych a priateľov, aby neváhali a podali
VYHLÁSENIE O POUKÁZANÍ SUMY DO VÝŠKY
2 %  ZAPLATENEJ DANE
z príjmov fyzickej osoby (za rok 2015)
pre Východoslovenské folklórne združenie

Stiahni si  vyšie uvedené tlačivá !
 

VEĽKÁ VĎAKA !
 

******
 

Koncom februára 2016 bolo distribuované našim členom nové číslo Informátora.

Pozrite si čo sa môžete dočítať v
Informátore 59.


 
veľka noc 1.jpg
Rozpracované ceny MF DFS KB16
Rozpracované ceny MF DFS KB16
Plagát MFDFS KB 2016.jpg
 Festival dedinskej kultúry „Veniec krásy vekmi uvitý“.
 
Východoslovenské folklórne združenie už niekoľko rokov organizuje  program dedinských folklórnych skupín „Veniec krásy vekmi uvitý“, ktorý sa uvádzal v rámci festivalu dedinskej kultúry v Košiciach.
Festival je spomienkovou slávnosťou, venovanou významnej osobnosti zaslúžilej umelkyni Melánii Nemcovej, nestorke kultúrneho života našich regiónov, mimoriadne uznávanej u nás doma, ale aj v zahraničí. Pre tradičnú ľudovú kultúru na Slovensku, ako výskumníčka, zberateľka, publicistka, návrhárka krojov, choreografka, scenáristka, režisérka zanechala nesmierne bohatý odkaz. Nedávno sme si pripomenuli jej nedožitých 90 rokov.  
My, ako pokračovatelia diela pani Melánie Nemcovej chceme zodpovedne a dôstojne zachovať jej pamiatku a pripomínať jej neúnavnosť, ušľachtilosť a obetavosť, s akou zbierala, autorsky scénicky aj v knižnej a filmárskej podobe zachovala najkrajšie klenoty ľudu. Príležitosťou k tomu bude program "Veniec krásy vekmi uvitý" - program, ktorému pani Nemcová dala názov a pečať, pred mnohými rokmi uvádzanom, najuznávanejšom aj najnavštevovanejšom na Medzinárodnom folklórnom festivale v Košiciach, ktorého bola zakladateľkou.  
             Festival je miestom prezentácie súčasného stavu tradičnej ľudovej kultúry, ako ju zachovávajú  folklórne skupiny, ktoré považujeme za nositeľov ľudových tradícií. Toho roku bude súčasťou festivalu Margecanské fajnoty, ktorý sa uskutoční dňoch
15.- 16. októbra 2016
 v  Margecanoch
 
Týmto sa obraciame na Vás so žiadosťou o zaslanie záväznej prihlášky s uvedením názvu programu a jeho charakteristiky, ako je to uvedené v priloženej návratke do 15. 9.2016 na adresu VSFZ, Priekopa 15, 060 01 Kežmarok,  alebo mailom na:  vsfzpp@azet.sk, osvetapp@stonline.sk .
 
            S pozdravom
 
           
 
                                                                       Juraj Švedlár
                                                                       predseda VSFZ
 
 
 P.S. prihlásiť sa môžete prostredníctovm hore priloženej návratky!
 
ANTOLÓGIA FOLKLÓRU 2016
 


Vážení priatelia,
 

       Východoslovenské folklórne združenie viac-menej v pravidelných cykloch usporiada jedno z najzaujímavejších podujatí folklórneho hnutia na Slovensku - ANTOLÓGIU FOLKLÓRU, ktorá sa teší mimoriadne veľkej obľube.  Z doterajšíchročníkov boli odprezentované témy: Chorovody, dievčenské a ženské tance - Mužské tance - Párové tance čardášového typu - Párové tance krútivé, polkové a s nimi spojené tance - Svadobné zvyky a obyčaje - Pastierska kultúra - Masky v ľudovej kultúre - Tance Rusínov - Ukrajincov na Slovensku, Zvyky, obyčaje, tance a hudobné nástroje pastierskej (valaskej) kultúry a pred dvoma rokmi posledná téma  Párové tance čardášového typu - krucena a čardaš a Polky a polkové tance.
     Cieľom Antológie je zmapovanie existujúcich, hlavne tanečných, ale aj zvykoslovných prejavov, porovnanie autentických podôb s ich štylizáciou - ako ich interpretujú folklórne skupiny (ako vzory) a ako ich spracovali folklórne súbory a detské folklórne súbory.
     Chronologicky a v obmenách sa vraciame k niektorým témam, ale vzhľadom na to , že sme veľmi úspešne odprezentovali tému národnostnej menšiny Rusínov – Ukrajincov v roku 2016 chceme  uviesť tému:

  Tance Maďarov na Slovensku
v termíne  20. Novembra 2016
v Buzici

 
 
 
Lišta FB MF DFS KB.JPG
Lišta FB MF DFS KB.JPG
WEBPlagát FDK 2016b.JPG
WEBPlagát FDK 2016b.JPG
WEBPlagát FDK 2016b.JPG
WEBPlagát Antológia-2016.JPG
vianocny-pozdav-vsfz-2016.jpg

Vážení priatelia!
 
aj v roku 2015 môžeš pomôcť !
 
2 %

S Ú   V E Ľ K O U    P O D P O R O U

Ak nemôžeš  prispieť svojmu združeniu sám, poraď   svojej rodine,

popros svojich známych a priateľov, aby neváhali a podali

VYHLÁSENIE O POUKÁZANÍ SUMY DO VÝŠKY

2 %  ZAPLATENEJ DANE

z príjmov fyzickej osoby (za rok 2014)

pre Východoslovenské folklórne združenie

 
VEĽKÁ VĎAKA !

 

 
Začiatkom februára vyjde nové číslo Informátora.
Ide už o 58 číslo, v ktorom sa mimo iného dočítate o činnosti VSFZ v roku 2014 a načrtneme aj plány do budúcnosti. 

                                                                                                                                  JŠ

 

Milí folklórni priatelia!

Na Slovensku sa už dlhší čas vedie polemika o folklórnej tvorbe.  Táto rozprava rozdelila Slovensko na dva tábory, ktoré sa rôznymi spôsobmi snažia presvedčiť tých druhých o správnosti krokov na tomto poli.  Prikladám úvahu Janka Blahu na súčasnú situáciu a tiež reakciu mladého choreografa Michala Dudáša. Do dioskúsie nám poslal svoje príspevky aj Ladislav Bačinsky, uvádzame ich v horeuvedných prílohách!
 

                                                                                                                                                             JŠ  
LB  24.24kB
LB 2  22.68kB
IMG_20150221_123831.jpg
IMG_20150221_123838.jpg

Dňa 21.2.2015 sa v Pohronskom osvetovom stredisku vo Zvolene uskutočnilo zasadnutie výkonnej rady FÚS. Zasadnutie zvolal predseda Štefan Zíma a prejednávali sa aktuálne otázky folklórneho hnutia na Slovensku.  Za VSFZ sa stretnutia zúčasntil predseda Juraj Švedlár. O výskedkoch rokovania Vás budeme informovať po spracovaní zápisnice. 

V nedeľu 3. mája 2015 sa v KD Raslaviciach konala postupová súťaž DFS prešovského kraja, na ktorej nás reprezentovali aj naši členovia. DFS Maguráčik pod vedením manželov Švedlárovcov získal umiestnenie v Zlatom pásme s návrhom na postup a DFS Lipovček pod vedením manželov Jenčovcov z Vranova získal umiestnenie v Zlatom pásme s postupom na celoštátnu prehliadku do Likavky.
Srdečne blahoželáme!

Rada VSFZ
Plagát FDR 2015.JPG
FDK Veiec krásy 2015.jpg
FDK Veniec krásy 2015 foto.jpg
Festival detských radostí  „Keď raz budem veľký“
Súťaže a prehliadky, organizované v postupnosti okresných, krajských a celoštátnych kôl, dávajú príležitosť na prezentáciu len veľmi nepatrnému počtu nadanej detskej populácie - v kategórii remeselných zručností takmer vôbec. Zorganizovať jedno veľkolepé divadlo pre deti vo veku  do 15 rokov si kladie za cieľ Festival detských radostí  „Keď raz budem veľký“ formou programu umeleckých schopností v kategóriách hudobného folklóru (hudbe a speve) a tanečného folklóru.
Vyhľadávanie talentov, výchova detí ľudovým umením, osvojovanie si tradičných zručností je cieľom projektu a vie ponúknuť priestor na verejnú prezentáciu detských schopností, tvorivosti a zručností v kategóriách hudby, spevu a tanca.
  Toto všetko so spoluúčasťou detských vzorov - starších aj najstarších uznaných nositeľov ľudových tradícií pri všetkých činnostiach. Popri sebe budú tvoriť a interpretovať artefakty ľudovej kultúry otec a syn, babka a vnučka, krstný otec a krstný syn a tak podobne - podľa známeho pravidla: z ucha do ucha - z očí do očí - z nohy na nohu.
To všetko pre Vás pripravilo Východoslovenské folklórne združenie a Podtatranské osvetové stredisko v Poprade.
Východoslovenské folklórne združenie,  mestská časť Košice – Krásna
Vás pozývajú na  program
 „z Bakšayovej kapsy“ ,
13. Septembra 2015 o 15.00 hod.
v Kultúrnom dome Košice – Krásna
Spomienka na folklórny život muzikanta, upravovateľa, skladateľa , redaktora , pedagóga Františka Slavkovského.

V programe sa predstavia bývali kolegovia Františka Slavkovského,  jeho  žiaci a odchovanci, ale aj zoskupenie bývalej  ľudovej hudby KARIČKA, i ďalšie výrazné ľudové hudby a folklórne súbory z nášho kraja. Projekt je finančne podporený Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.
 
01 WEB Plagát PBK15.jpg
Prípravy sa začali.
 
Ako to po každý rok býva, len čo pod majestátnymi Vysokými Tatrami spadne zo stromu prvý jesenný brezový list, začnú dumať organizátori Medzinárodného Festivalu Detských Folklórnych Súborov KROJOVANÉ BÁBIKY, aké prekvapenia si pre divákov pripravia do budúceho ročníka. Pokiaľ by ste si aj Vy chceli zatancovať a zaspievať s Vašim detským folklórnym súborom na našom festivale, neváhajte nás kontaktovať či už tu, na našom Facebooku, na našej webovej stránke www.costumeddolls.com alebo na našej mailovej adrese: info@costumeddolls.com. Festival sa uskutoční v dňoch

 
2. - 7. júna 2016


 
Tešíme sa na Vás. Organizátori festivalu KROJOVANÉ BÁBIKY.
Zasadanie výkonnej Rady FUS vo Zvolene 21. marca a 5. apríla 2014 prinieslo niekoľko posunov v činnosti FUS. Predseda Štefan Zima predniesol niekoľko návrhov ďalšej činnosti a vysvetlil zásadypráce FUS. Predložil aj ekonomické zhodnetenie roka 2013. Na zasadnutie boli prizvaní aj ďalší členovia - folklóri nadšenci, ktorí sú ochotní prispieť k činnosti FUS-u. Bližšie informácie prinesieme po zaslaní zápisnice zo zasadnutia.
                                                                                                                                                           JŠ
IMG_20140321_152803.jpg
IMG_20140321_140859.jpg
IMG_20140321_152731.jpg

Východoslovenské folklórne združenie pripravilo s podporou Ministerstva kultúry SR ďalší projekt tradičnej kultúry pod názvom KEĎ RAZ BUDEM VEĽKÝ. Projekt je zameraný na propagáciu nositeľov tradičnej kultúry a jej odovzdávanie z generácie na generáciu. Príďte podporiť účastníkov projektu dňa 12. júla 2014 v Kežmarku.

Bakšayova kapsa 2014.doc  34.82kB
tlačová správa
11-Z-Bakšayovej-kapsy-2014---Scenár.docx  32.7kB
scenár sobotňajšieho programu Z Bakšayovej kapsy 2014
Veniec krásy vekmi uvitý ...
Veniec krásy vekmi uvitý ...

POZVANIE  na akciu VSFZ  
 

      Zálesanka  je stretnutie individuálnych členov – jednotlivcov VSFZ. Účelom tohto stretnutia je nielen lepšie spoznávanie sa medzi sebou, ale aj spoznávanie folklórnych zvláštností, tradícií,  zaujímavostí. Jeho prvé stretnutie sa konalo v Zálesí v Doškoľovacom zariadení Zálesanka.  Podľa tohto miesta dostala táto aktivita pomenovanie Zálesanka. Stretnutie individuálnych členov sa koná od vtedy skoro vždy na inom mieste a má inú atmosféru aj odlišnosti. V súčasnej dobe pripravujeme v poradí  už 13. Zálesanku.
Zálesanka XIII.
Termín:  5. – 7. december 2014
Miesto ubytovania:  Internát SOŠ, Garbiarska 1, 060 01 Kežmarok
Miesto programu:  Kežmarok
Program:
Piatok – 5.12.2014
  • Príchod do ubytovacieho zariadenia v Kežmarku od 17 hod do 19 hod.,
  • ubytovanie,  o 18.00 h. možnosť účasti na 1. premiére FS Magura v športovej hale V. Jančeka
  • zoznamovací večer (večera z vlastných zdrojov).
Sobota  - 6.12.2014
  • raňajky a obed z vlastných zdrojov
  • Spoznávaj históriu a kultúru Kežmarku – prehliadka pamätihodností mesta
  • účasť na oslavách 60. výročia vzniku FS Magura o 18.00 hod. v športovej hale V. Jančeka
po programe je spoločenské posedenie v internáte SOŠ, Garbiarska 1, Kežmarok.
Nedeľa – 7.12.2014
  •  raňajky z vlastných zdrojov
  • odovzdávanie ubytovania a návrat domov.
                 Svoj záujem účasti na tomto stretnutí potvrdíš uhradením účastníckeho poplatku 30 ,- €, ktorý zahŕňa výdavky na   program a spoločenské posedenie.     Ubytovanie /2 noci/ hradí VSFZ!

Sumu je potrebné uhradiť do 25.112014 na účet VSFZ,  VÚB, a.s  -  č. účtu: 14831542/0200,  IBAN: SK8602000000000014831542. Do správy pre prijímateľa je potrebné uviesť meno a počet zúčastnených osôb (napr.: Mrkvicka Jozef, Bratislava,2x). Kópiu dokladu o úhrade je potrebné obratom zaslať poštou na adresu  VSFZ, alebo na vsfzpp@azet.sk, prípadne oznámiť úhradu telefonicky -  0918/433 355. Bližšie informácie nájdete aj na webovej stránke VSFZ: http://vsfzpp.sk/.

Tešíme sa na vás a na príjemnú atmosféru vo vašej spoločnosti!
 
 
                                                                                                            Juraj Švedlár, predseda


Návratku nájdete  nižšie v pozvánke na Zálesanku !
 
 
VSFZ pozdrav 2014.jpg
Bakšayova kapsa

Bakšayova kapsa

Festival seniorov

Pozývame všetkých priaznivcov folklóru na Festival seniorov  Bakšayova kapsa -  program folklórnych kolektívov východoslovenského kraja, ktorý je venovaný jednému z propagátorov a organizátorov folklóru Jožkovi Bakšayovi.

Program sa uskutoční v dňoch 6. - 8. septembra 2013 v Európskom dome Spišská Kapitula v Spišskom Podhradí.

Bábiky po tatrami opäť bodovali.

Sedemnásty ročník medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov Krojované bábiky pod Tatrami naplnil do bodky svoje poslanie. Už tretí rok je tento festival zaradený do kalendára svetových festivalov IOV, čo zvýrazňuje jeho kredit.

                 Od štvrtka do utorka sa v základných školách regiónu zaúčali žiaci do tajov tradičnej kultúry rôznych národov.  V tvorivých dielňach a výchovných koncertoch sa predstavili okrem domácich súborov i hostia zo zahraničia. Vo štvrtok vo Veľkej Lomnici sa predstavil kežmarský Maguráčik, v piatok v Hranovnici to boli súbory Maguráčik a český Šáteček z Nymburka, v pondelok  vo Vikartovciach Ruská Ulibka z Jaroslavla, Ukrajinská Junona zo Záporožia a domáci Pramienok a v utorok vo Svite popradská Letnička a domáce kolektívy Jánošíček a Štýl.

                Organizátori Východoslovenské folklórne združenie, Podtatranské osvetové stredisko Poprad, mestá Poprad, Kežmarok a Svit, ako aj obce Veľká Lomnica, Hranovnica, Vikartovce s finančným príspevkom Ministerstva kultúry pripravili pre divákov a žiakov ozaj pestrý program. Okrem spomínaných tvorivých dielní sa v piatok podvečer uskutočnil tanečný wokshop na futbalovom štadióne vo Veľkej Lomnici za účasti všetkých účinkujúcich. Deti sa zaúčali do tajov národných tancov z Ruska, Ukrajiny a zahrali si známe hry, tance a naučili nové piesne. Medzi najzaujímavejšie a najobľúbenejšie hry patrila hra s metlou a šatkový tanec.  Po malom občerstvení na pravom slovenskom guláši sa ukončil tento  festivalový deň. Sobota tradične patrí sprievodu a otvoreniu festivalu v Poprade.  Od skorého rána znela popradským námestím ľudová hudba a pieseň v podaní účastníkov festivalu a o 10.00 hod. začal  pestrofarebný kolotoč tancov a hier detí z celej Európy. Postupne sa predstavili súbory Letnička, Jánošíček, Goralik, Popradčan, Venček a zahraniční hostia Ulibka z Ruska, Junona z Ukrajiny, Šáteček z Českej republiky. Skoro dvojhodinový koncert prilákal na námestie množstvo divákov a celú atmosféru potvrdilo i slnečné počasie.  Popoludňajšie prijatie v obradnej sieni popradského mestského úradu  dalo punc dôležitosti a pozornosti tomuto festivalu.  V podobnom duchu sa nieslo i prijatie v starobylej radnici v Kežmarku v nedeľu, kde sa začal nedeľňajší program festivalu. Po prijatí za účasti všetkých kolektívov, účastníkov festivalu sa nacvičil akt výmeny bábik a o 14.00 hod. začal samotný program. Viac ako dve hodiny tanca, spevu a hudby prilákalo na kežmarske námestie značné množstvo divákov a  záverečný akt výmeny bábik naplno roztlieskal toto publikum.

                Akt výmeny bábik je jedným z vrcholov tohto podujatia. Bábiky, ktoré si súbory navzájom vymenili pocestujú do rôznych kútov sveta a pripomenú pekne strávené chvíle  tohtoročného festivalu. Spoznali sme množstvo nových priateľov a naučili niekoľko nových hier a tancov. Opäť sme získali do zbierky niekoľko zaujímavých krojovaných bábik, a rozšírili vitríny v krajskom múzeu bábik v Stropkove, kde aj naše bábiky majú svoje miesto. Záverečné poďakovanie organizátorov festivalu všetkým účinkujúcim vhodne ukončilo spoločné festivalové dianie, ktoré umocnilo i pekné slnečné počasie.  Všetci si svorne zaželali veľa úspechov a vyslovili presvedčenie, že sa i naďalej budeme stretávať pri takýchto krásnych podujatiach, ktoré lahodia oku a upokojujú dušu.

Poďakovanie patrí hlavne Ministerstvu kultúry SR za poskytnuté finančné prostriedky, ktorými podporilo tento festival a prispelo k ďalšej propagácii tradičnej kultúry Slovenska.

Ďakujeme!  

 

Juraj Švedlár

Bakšayova kapsa 2013 plagát.jpg
Bakšayova kapsa

Bakšayova kapsa

Vážení priatelia!
Východoslovenské folklórne združenie vytvorilo svoj profil i na facebooku. Ak máte záujem môžete sa prihlásiť.

Z Bakšayovej kapsy   18.43kB
Scénosled programu
Z Bakšayovej kapsy  96.26kB
scenár programu

Ahoj!

Ak chcete pozrieť fotogalériu z Bakšayovej kapsy 2013 kliknite na link:
 https://plus.google.com/u/0/photos/110645851270291082181/albums/5922809497957019249

Bakšayova  kapsa 2013.

 

Prvý septembrový víkend bol na Spiši venovaný spomienke na významného človeka, ktorý pôsobil ako profesionálny tanečník, choreograf, scenárista, režisér a metodik tanca na východnom Slovensku - Jožkovi Bakšayovi. Projekt pod  názvom „Bakšayova kapsa" určený seniorským folklórnym kolektívom je autorským príspevkom Východoslovenského folklórneho združenia, v spolupráci s Podtatranským osvetovým strediskom v Poprade a  Združením FEMAN, ktoré  finančne  podporilo Ministerstvo kultúry SR.

     Samotný program „Z Bakšayovej kapsy" bol koncipovaný tak, aby najmä v moderátorských fragmentoch neformálnym spôsobom  priblížil život a tvorbu Jožka Bakšaya. Programovým číslam, ktoré uviedli seniorské folklórne kolektívy, predchádzajú zážitky a spomienky, ktoré sú uložené v reálnej koženej kapse, akú nosil sám Jožko Bakšay. Z nej sú myšlienky, spomienky a zážitky vyberané a predstavované publiku tak, aby čo najviac korešpondovali s dejovou osnovou.

Jeho najbližší spolupracovník a priateľ Ladislav Bačinsky takto uviedol samotný program:

Jožo Bakšay, môj najlepší priateľ, ktorého som si privlastnil za brata, odišiel z tohto sveta veľmi mladý - mal len 53 rokov. Keď už vedel, že   nebude návratu, želal si, aby sme ho na poslednej ceste odprevadili práve touto piesňou „Široko koreňe, tej jabloňi, tej jabloňi...". Stalo sa. Jožo, tak sme sa s Tebou lúčili a dnes sa rovnako tak s Tebou zvítavame. A, malo by to byť častejšie, pretože takáto spomienka na Teba bude trvalá - projekt Bakšayova kapsa" sa bude opakovať dovtedy, kým nám, ešte žijúcim, budú sily stačiť a zdravie slúžiť.   Prisadni k nám a vnímavo sleduj, či to robíme tak, ako by to bolo aj podľa Tvojho gusta. A dovoľ, aby sme sa trochu prehrabali v Tvojej kapse a načreli do spomienok. A tiež, aby sme naše stretnutie aj patrične obveselili. Veď Ty si bol optimisticky naladený vždy a všade."

A týmto začal samostatný program,  v ktorom sa predstavili Jožkovi rovesníci i niektorí kamaráti zo súborov Čačinare Spišská Nová Ves, Magurák Kežmarok, Karpaťanin a Starišan Prešov, Omladina Košice, Svojina Michalovce a Vagonár stará škola Poprad. Vo vyše dvojhodinovom programe predstavili piesne a tance regiónov Východného Slovenska, ktoré Jožko Bakšay dôverne poznal a prešiel, ako výskumník a realizátor folklórnych podujatí.  Takto sme prešli cez Šariš, Spiš, goralskú oblasť, spoznali sme rusínsku tradičnú kultúru, ktorej sa venoval počas svojho úspešného pôsobenia v prešovskom PUĽS-e až na rovinatý Zemplín. Tieto oblasti po výskume veľakrát spracoval v tanečnej podobe v rôznych súboroch. Laco Bačinsky pridal niekoľko príbehov zo spoločnej práce a k nemu sa v seminári venovanom Jožkovi Bakšayovi pridali ďalší: Mgr.Art. Štefan Zima, predseda Folklórnej únie na Slovensku a blízky Jožkov spolupracovník z NOC  v Bratislave, bývalý vedúci FS Jahodná p. Šebo, Eduard Buraš, Rela Henzelyová a ďalší priatelia. Spomienku na Jožka Bakšaya si prišli uctiť i zakladatelia súboru Jahodná.   

Takto sme naplnili myšlienku a cieľ projektu Bakšayova kapsa 2013. Veríme, že sme okrem spomienky na významného folklórneho činovníka pripravili i hodnotný program a stretnutie seniorov pôsobiacich v spomínaných kolektívoch nášho regiónu. Potvrdilo sa, že tento projekt patrí k tým, ktoré prinášajú radosť a potešenie spojenú zo životnou láskou k folklóru a tradičnej kultúry nášho Slovenska. Touto cestou úprimne ďakujeme Ministerstvu kultúry SR, ktoré finančne podporilo tento projekt, Podtatranskému osvetovému stredisku a združeniu Feman za pomoc pri realizácii podujatia. Poďakovanie patrí i seniorom zo všetkých zúčastnených kolektívov, ktorí vyslovili presvedčenie, že sa na takomto podujatí veľmi radi stretnú i v budúcnosti.

                                                                                                             J. Švedlár

 

Cyril.jpg

Dňa 16. apríla 2013 v podvečer zomrel náš bývalý kolega, priateľ,
pedagóg, výskumník, choreograf, režisér a scenárista, popredný expert pre tradičnú ľudovú kultúru a kultúrno-osvetovú činnosť:

prof. Cyril Zálešák (Kuželov 4. 2. 1920 - 16. 4. 2013 Bratislava).

Zdravotný stav p. Zálešáka sa posledné týždne postupne zhoršoval. A včera zosnul v nemocnici v Bratislave.


Stručne: Nestor Folklórneho hnutia na Slovensku prof. Cyril Zálešák, rodák z Kuželova (Morava) bol výborný muzikant (husle) aj spevák, rád tancoval Verbuňk. Začal študovať na Masarykovej univerzite v Brne, no v r. 1939 sa v Čechách zatvárali niektoré vysoké školy, tak si vybral Univerzitu Komenského v Bratislave. Úspešne absolvoval geografiu a telesnú výchovu. Bol výborným športovcom (majster Slovenska v skoku o tyči). V práci na Povereníctve školstva a kultúry sa dostal k prvým výskumom tradičnej ľudovej kultúry. Úspešné boli jeho prvé publikácie: Horňácky odzemok a verbuňk (1950). Neskôr: Pohronské tance (1953). Medzi tým prijal pozvanie na prácu v Matici Slovenskej v Martine. Tam založil: Ústredie národopisných a tanečných ochotníckych skupín. Pritom aj prvý Poradný zbor pre národopisné skupiny. Má veľkú zásluhu na založení Šatnice krojov, ktorá ako požičovňa veľmi pomáhala vtedajším národopisným skupinám.

Z Martina prešiel spolu s Odborom Ľudovej umeleckej tvorivosti (ĽUT) do Bratislavy, kde bol rozhodnutím Povereníctva pre školstvo a kultúru zriade-ný Osvetový ústav (1953) aj jeho Tanečné oddelenie.

 

Je autorom veľmi hodnotných odborných publikácií, zborníkov, napríklad: Ľudové tance na Slovensku (1964) a stoviek odborných článkov v rôznych odborných časopisoch v Československu i v zahraničí. Prednášal na odbor-ných školeniach, seminároch a sympóziách. Bol jedným z prvých predsedov Programovej rady Folklórneho festivalu vo Východnej. Vedúcim Tanečného oddelenia Osvetového ústavu bol až do sept. 1977, kedy odišiel do penzie. Spolupracoval externe v uvedenom oddelení - spracoval známu publikáciu: Folklórne hnutie na Slovensku. Požiadavka na toto dielo vznikla v novembri 1977, na pracovnej koordinačnej porade metodikov - odborných pracovníkov pre folklór z vtedajších Okresných osvetových stredísk na Slovensku, kde sme sa v kruhu odborníkov - osvetárov poďakovali C. Zálešákovi za jeho dlhoročnú odbornú prácu.  

C. Zálešák bol vyše dvadsať rokov vedúcim a choreografom folklórneho súboru Technik. Ako choreograf a pedagóg pôsobil aktívne vo viacerých folklórnych súboroch.

Bol scenáristom a režisérom desiatok scénických programov na folklórnych festivaloch a slávnostiach na Slovensku i v Čechách. Tiež pôsobil roky ako aktívny člen Programovej rady folklórneho festivalu v Strážnici.

 

 

Za svoju odbornú prácu získal rad významných odborných ocenení a
štátnych vyznamenaní.


Vzdajme chvíľou ticha poctu jeho nezastupiteľnému celoživotnému dielu,
ktorým sa zaradil nesporne medzi najvýznamnejšie osobnosti národnej kultúry Slovenskej i Českej republiky.

 

 

Česť jeho pamiatke !

 


Bratislava, 17. apríl 2013

  Mgr. art. Štefan Zima,  Senátor  h. c.   Predseda Folklórnej únie na Slovensku

PF 2012

PF 2012

Vybraté z tuhlice - prehľad tém  38.91kB
VSFZ vydalo 55 čísiel Informátora, v ktorých vydalo aj neikoľko odborných článkov a príspevkov
Pozor ! Pozor ! Pozor!
Východoslovenské folklórne združenie realizovalo v minulých rokoch niekoľko významných podujatí. Medzi klenoty patria podujatia: Antológia folklóru,Veniec krásy vekmi uvitý, Keď raz budem veľký.
Pre záujemcov sme pripravili niekoľko titulov realizovaných podujatí:
1. Antológra folklóru 1999 - Polky, polkové tance - 10,- € pre členov VSFZ 8,- €
2. Antológia folklóru 2001 - Svadby, svadobné zvyky a obyčaje - 10,- € pre členov VSFZ 8,- €
3. Antológia folklóru 2006 - Mužské tance, chlapčenské
a mládenecké hry - 10,- € pre čelnov VSFZ 8,- €
4. Antológia folklóru 2008 - Tance Rusínov - Ukrajincov na Slovensku - 10,- € pre členov VSFZ 8,- €
5. Antológia folklóru 2010 - Pastierska kultúra,zvyky, obyčaje
a hudobné nástroje - 10,- € pre čelnov VSFZ 8,- €
6. Veniec krásy vekmi uvitý
- Kersciny a krst knihy "Očarení ohľadom" - 10,- € pre čelnov VSFZ 8,- €-
7. Keď raz budem veľký 2008 - Festival detských radostí - 10,- € pre členov VSFZ 8,- €

V prípade záujmu kontaktujte VSFZ č.t. 0918 433 355, e-mail: vsfzpp@azet.sk, osvetapp@stonline.sk.!
POZVÁNKA

POZVÁNKA

Pozývame Vás na 16. roč. MF DFS KB 2012 pod Tatrami
Pozvánka

Pozvánka

Pozývame Vás na 16. ročník MS DFS KB 2012 pod Tatrami
ANTOLÓGIA FOLKLÓRU 2012
na tému: Párové tance čardášového typu - krucena a čardaš.
13. október 2012 16.00 hod.
Kultúrny dom Margecany


Informácie: VSFZ č.t. 0918 433 355
Festival dedinskej kultúry : Veniec krásy vekmi uvitý...
13. októbra 2012 o 14.00 hod.
Margecany
Stretnutie folklórnych kolektívov so spomienkou na nestorku slovenskej tradičnej kultúry Melánky Nemcovej.

Informácie: VSFZ č.t. 0918 433 355
Antologia 2012 JPG.jpg
Antologia 2012 JPG.jpg
Antologia 2012.jpg
Antologia 2012.jpg
veniec krásy.jpg
FDK 2012

FDK 2012

03 Web plagát MF DFS KB 2011.JPG
04 Keď raz budem veľký 2011 JEPG[1].jpg
02 Plagát od ADAMA1.JPG
01 ZFS_2011_plagát.jpg
Plagát Antológia 2010.jpg
Plagát Veniec vekmi 2010 A.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FDK_Veniec_krasy s návratkou.docx  133.95kB
Pozvanie pre súbory a návratka

·       Pripravujeme ZÁLESANKU

 - stretnutie individuálnych členov VsFZ v Šarpanci v dňoch od 13. do 15. novembra 2009. Pokiaľ máte záujem zúčastniť sa, prihláste sa a nahláste počty osôb na tel.: 0918/433 355,  0905/398092, 052/77 22 466, alebo e-mailom: vsfzpp@azet.sk

 

 

v Blahoželáme k výročiu vzniku súborom:

 

-          FS BORIEVKE - 30. rokov slávnostný program „Ako bolo, ako je" dňa 10. októbra 2009 o 18.00 hod. v Štátnom divadle v Košiciach.

-          FS MAGURA - 55. rokov slávnostný program 14. november 2009, Kežmarok

v Srdečne blahoželáme aj Michalovi  Nogovi  k jeho životnému  jubileu,  umeleckému vedúcemu FS  Borievka

   Zaplatením členského poplatku je možné získať zľavy na vstupnom na mnohých  podujatiach folklórneho charakteru. Dôležité však je, mať pri sebe členský preukaz s vlepenou členskou známkou na príslušný rok a preukázať sa ním pri vstupe na podujatie.

Napr.:

v  Zamagurské folklórne slávnosti, Červený Kláštor

v  FF Východná

v  Slávnosti Rusínov - Ukrajincov, Svidník

v  EĽRO, Kežmarok

Copyright 2009–2022 © VSFZ
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one