EASTSLOVAK FOLKLORE ASSOCIATION;

OSTSLOWAKISCHE GEMEINSCHAFT FÜR FOLKLORE

 

 

Východoslovenské folklórne združenie

           

Priekopa 15

 

060 01 KEŽMAROK

 

tel.: 0918 433 355,  0905 398 092, 052/77 22 466

vsfzpp@azet.sk

 

 

IČO: 00594504

DIČ: 2021157259

VÚB, a.s  -  č. účtu: 14831542/0200

 

 IBAN: SK86 0200 0000 0000 1483 1542
FUS-logo.jpg

Východoslovenské folklórne združenie je jedným z členov Folklórnej únie na Slovensku, ktorej  úlohou je  uchovávať, ochraňovať a rozvíjať duchovné a materiálne prejavy tradičnej a ľudovej kultúry Slovenska na podujatiach doma a v zahraničí. Zároveň chce chrániť záujmy detí, mládeže i dospelých pri tejto činnosti spojenou s deklaráciou UNESCO a IOV.  
vianocny-pozdav-vsfz-2016.jpg
WEBPlagát Antológia-2016.JPG
WEBPlagát FDK 2016b.JPG
Lišta FB MF DFS KB.JPG
ANTOLÓGIA FOLKLÓRU 2016
 


Vážení priatelia,
 

       Východoslovenské folklórne združenie viac-menej v pravidelných cykloch usporiada jedno z najzaujímavejších podujatí folklórneho hnutia na Slovensku - ANTOLÓGIU FOLKLÓRU, ktorá sa teší mimoriadne veľkej obľube.  Z doterajšíchročníkov boli odprezentované témy: Chorovody, dievčenské a ženské tance - Mužské tance - Párové tance čardášového typu - Párové tance krútivé, polkové a s nimi spojené tance - Svadobné zvyky a obyčaje - Pastierska kultúra - Masky v ľudovej kultúre - Tance Rusínov - Ukrajincov na Slovensku, Zvyky, obyčaje, tance a hudobné nástroje pastierskej (valaskej) kultúry a pred dvoma rokmi posledná téma  Párové tance čardášového typu - krucena a čardaš a Polky a polkové tance.
     Cieľom Antológie je zmapovanie existujúcich, hlavne tanečných, ale aj zvykoslovných prejavov, porovnanie autentických podôb s ich štylizáciou - ako ich interpretujú folklórne skupiny (ako vzory) a ako ich spracovali folklórne súbory a detské folklórne súbory.
     Chronologicky a v obmenách sa vraciame k niektorým témam, ale vzhľadom na to , že sme veľmi úspešne odprezentovali tému národnostnej menšiny Rusínov – Ukrajincov v roku 2016 chceme  uviesť tému:

  Tance Maďarov na Slovensku
v termíne  20. Novembra 2016
v Buzici

 
 
 
 Festival dedinskej kultúry „Veniec krásy vekmi uvitý“.
 
Východoslovenské folklórne združenie už niekoľko rokov organizuje  program dedinských folklórnych skupín „Veniec krásy vekmi uvitý“, ktorý sa uvádzal v rámci festivalu dedinskej kultúry v Košiciach.
Festival je spomienkovou slávnosťou, venovanou významnej osobnosti zaslúžilej umelkyni Melánii Nemcovej, nestorke kultúrneho života našich regiónov, mimoriadne uznávanej u nás doma, ale aj v zahraničí. Pre tradičnú ľudovú kultúru na Slovensku, ako výskumníčka, zberateľka, publicistka, návrhárka krojov, choreografka, scenáristka, režisérka zanechala nesmierne bohatý odkaz. Nedávno sme si pripomenuli jej nedožitých 90 rokov.  
My, ako pokračovatelia diela pani Melánie Nemcovej chceme zodpovedne a dôstojne zachovať jej pamiatku a pripomínať jej neúnavnosť, ušľachtilosť a obetavosť, s akou zbierala, autorsky scénicky aj v knižnej a filmárskej podobe zachovala najkrajšie klenoty ľudu. Príležitosťou k tomu bude program "Veniec krásy vekmi uvitý" - program, ktorému pani Nemcová dala názov a pečať, pred mnohými rokmi uvádzanom, najuznávanejšom aj najnavštevovanejšom na Medzinárodnom folklórnom festivale v Košiciach, ktorého bola zakladateľkou.  
             Festival je miestom prezentácie súčasného stavu tradičnej ľudovej kultúry, ako ju zachovávajú  folklórne skupiny, ktoré považujeme za nositeľov ľudových tradícií. Toho roku bude súčasťou festivalu Margecanské fajnoty, ktorý sa uskutoční dňoch
15.- 16. októbra 2016
 v  Margecanoch
 
Týmto sa obraciame na Vás so žiadosťou o zaslanie záväznej prihlášky s uvedením názvu programu a jeho charakteristiky, ako je to uvedené v priloženej návratke do 15. 9.2016 na adresu VSFZ, Priekopa 15, 060 01 Kežmarok,  alebo mailom na:  vsfzpp@azet.sk, osvetapp@stonline.sk .
 
            S pozdravom
 
           
 
                                                                       Juraj Švedlár
                                                                       predseda VSFZ
 
 
 P.S. prihlásiť sa môžete prostredníctovm hore priloženej návratky!
 
Plagát MFDFS KB 2016.jpg
Rozpracované ceny MF DFS KB16
Rozpracované ceny MF DFS KB16
veľka noc 1.jpg

******
 

Koncom februára 2016 bolo distribuované našim členom nové číslo Informátora.

Pozrite si čo sa môžete dočítať v
Informátore 59.


 
******
N E Z A B U D N I
aj v roku 2016 môžeš pomôcť !
2 %
S Ú   V E Ľ K O U    P O D P O R O U
Ak nemôžeš  prispieť svojmu združeniu sám, poraď   svojej rodine,
popros svojich známych a priateľov, aby neváhali a podali
VYHLÁSENIE O POUKÁZANÍ SUMY DO VÝŠKY
2 %  ZAPLATENEJ DANE
z príjmov fyzickej osoby (za rok 2015)
pre Východoslovenské folklórne združenie

Stiahni si  vyšie uvedené tlačivá !
 

VEĽKÁ VĎAKA !
 
***

Milí členovia a naši priaznivci  !

Začiatok roka je už v plnom prúde a my pre Vás pripravujeme ďalšie číslo informátora, ktoré si môžete prečítať vo februári 2016.


****
VSFZ vian_pozdrav_2015.jpg

   Zaplatením členského poplatku je možné získať zľavy na vstupnom na mnohých  podujatiach folklórneho charakteru. Dôležité však je, mať pri sebe členský preukaz s vlepenou členskou známkou na príslušný rok a preukázať sa ním pri vstupe na podujatie.

Napr.:

v  Zamagurské folklórne slávnosti, Červený Kláštor

v  FF Východná

v  Slávnosti Rusínov - Ukrajincov, Svidník

v  EĽRO, Kežmarok

Copyright 2009–2022 © VSFZ
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one